Jak zadbać o skórę zimą? Poradnik pielęgnacji naszej cery.

Jak zadbać o skórę zimą?

Niedawno we wpisie poruszaliśmy temat dbania o cerę, jeśli nie miałaś okazji się z tym zapoznać to zapraszamy do przeczytania wpisu z użytecznymi wskazówkami:

W jaki sposób dbać o cerę? Poradnik pielęgnacji.

Idzie zima, dlatego dzisiaj skupimy się natomiast na tym jak zapewnić właściwą ochronę i zadbać o swoją skórę zimą. Zapraszamy więc do przeczytania tego krótkiego wpisu!

O naszą skórę należy dbać cały rok, jeśli chcemy by dobrze wyglądała.

Najbardziej zimą nasza skóra jest narażona na bardzo niesprzyjające czynniki zewnętrzne jak zimny wiatr, bardzo niskie temperatury czy suche powietrze.
Czynniki te podrażniają oraz przesuszają naszą skórę. W efekcie nasza skóra staje się poszarzała, przesuszona oraz wzrasta ryzyko wystąpienia alergii skórnych.

O czym warto pamiętać szczególnie zimą?

Jedną z najbardziej narażonych partii ciała są nasze dłonie. O nie jednak możemy zadbać z łatwością – stosując kremy nawilżające oraz (koniecznie!) nosząc rękawiczki przy minusowych temperaturach.
Jeśli stosujesz kremy nawilżające na odsłonięte partie ciała (twarz, dłonie) to pamiętaj by nie stosować ich na chwilę przed wyjściem. Używaj je odpowiednio wcześniej by zdążyły się wchłonąć!
Woda zawarta w kosmetykach przy niskich temperaturach zamarza, dlatego będzie powodowała mikro uszkodzenia i podrażnienia naszej skóry. Czyli otrzymamy odwrotny efekt do zamierzonego.

Pamiętaj również o odpowiedniej ochronie przed słońcem, również w zimę nasza skóra jest narażona na promienie UV.
Zimą słońce odbija się od śniegu, przez co natężenie promieni słonecznych padających na naszą skórę jest bardzo wysokie.
Dlatego chodząc w zimie po górach czy jeżdżąc na nartach stosuj krem z filtrem UV.

Dieta na zdrową cerę.

Warto pamiętać o suplementacji witaminy C, nie tylko ze względów na zwiększoną odporność, ale również dzięki witaminie C opóźnia się procesy starzenia (również skóry).

Dieta powinna być poza tym w witaminę E, tłuszcze oraz witaminę A.

Co warto włączyć do diety, by uzupełnić w/w witaminy?

 •  Witamina C – znajduje się między innymi w papryce, najlepiej stosować paprykę żółtą, w której to jest 16 razy więcej tej witaminy niż w jednej cytrynie!
  Oprócz papryki możemy dołączyć też takie produkty jak brukselkę, kiwi, brokuły czy pomarańcze .
  Te produkty w zimie znajdziesz w każdym sklepie (brokuł można kupić równie dobrze mrożony).
 • Witamina E –  możemy dostarczyć w łatwy sposób, na przykład jedząc pomidory. Jednak jeszcze lepszym źródłem tej witaminy jest słonecznik!
  Wystarczy 40 gram słonecznika by pokryć prawie 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę e!
  Pozostałymi produktami zawierającymi tą witaminę są na przykład migdały, botwina, kiwi, brokuł i papryka czerwona.
 • Witamina A – najszybciej i najtaniej można wprowadzić do diety witaminę A poprzez jedzenie marchewki.
  200 gram tego warzywa pokrywa 100% zapotrzebowania dziennego na tą witaminę.
  Jeśli jednak nie jesteś przekonana do marchewki to ponownie można znaleźć witaminę w czerwonej papryce, tuńczyku czy suszonych morelach.

Jeśli chcesz uzupełniać braki witamin w żywności to dam wam dobrą radę. Poświęćcie na to swój czas i przygotujcie posiłek, ponieważ żaden suplement nawet opisany przez producenta jako „naturalny” nie ma takiego efektu i przyswajalności jak zwykłe zdrowe jedzenie.

Podsumowując: jeśli chcesz zadbać o swoją skórę zimą to okrywaj szczelnie ciało, stosuj kremy nawilżające oraz kremy z filtrem UV  i zwróć uwagę na to co spożywasz!

 

 

Podobne wpisy